Tech neck – moderne bore kože vrata

Bore dolaze s godinama bez obzira na sve, ovisno o našem načinu života i genetici. To je razlog zašto ne stare svi ljudi istim tempom, niti imaju istu vrstu bora. Osim bora na koži lica, one se pojavljuju i na vratu i dekolteu te je potrebno pružiti svakodnevnu njegu i tim područjima ako želimo što dulje sačuvati mladolik i postići njegovan izgled.
Što uzrokuje bore na vratu?
Vrat je osjetljivo područje s tankom kožom koje je redovito izloženo suncu i kretanju (pogotovo sada jer svi sve više gledamo u svoje pametne telefone). Sve bore nastaju kombinacijom istih čimbenika, pa tako one na vratu uzrokuju iste stvari koje uzrokuju i ostale bore: kombinacija starenja kože, razgradnje kolagena i elastičnog tkiva te pokreta.
Kako starimo, naša koža postaje manje elastična s manje kolagena i elastičnog tkiva koji joj omogućuju povratak u svoj izvorni oblik. Osim što je to prirodni dio starenja, s većom izloženošću sunčevoj svjetlosti koža brže i stari. Drugi glavni uzrok stvaranja bora je pomicanje vrata, bore na vratu dobivamo uslijed savijanja vrata kako bismo gledali prema dolje.
Što je “tehnološki vrat”?
Iako za bore na vratu znamo oduvijek, pojavio se novi fenomen nazvan “tehnološki vrat ili tech neck”.
Prema izvješću State of mobile 2021., u prosjeku se mobitel dnevno koristi 4.2 sata, što predstavlja porast od 32 minute u odnosu na prošlogodišnje izvješće State of mobile 2020. Kada nagnemo glavu gledajući u ekran mobitela ili tableta, koža se na vratu nabora tvoreći horizontalnu boru. U neutralnom položaju prosječna glava teži oko 5 kg. Naginjanjem prema naprijed opterećenje vratne kralježnice i mehanički stres na kožu vrata povećavaju se, pa je pri nagibu od 45 stupnjeva sila koja opterećuje vrat ekvivalentna težini od 20 kg.
Uzmete li u obzir ove činjenice, jasno je da su tzv. smartphone bore ili tech neck problem koji pogađa žene svih generacija, od studentica do radno aktivnih žena zrele dobi. Prema nekim studijama, čak 63% žena izražava zabrinutost zbog bora u području vrata, što je i logično jer je to područje koje nakon lica prvo pogledamo kada želimo procijeniti nečiju dob. U ovo vrijeme globalne pandemije, kada su nam lica većinu vremena pokrivena maskama, to još više dolazi do izražaja.
U principu, svi gledamo prema dolje puno više nego u prošlosti, i to se počinje pokazivati.
Mnogi zanemaruju njegu vrata u svojoj svakodnevnoj rutini njege, pa je prvi korak jednostavno njegu kože lica produžiti i na vrat i dekolte. Proizvodi kojima njegujete kožu lica dobro će poslužiti i u njezi kože vrata i dekoltea. Ako provodite rutinu njege od više koraka, uključite u svaki i područje vrata i dekoltea.
Kako možemo prevenirati nastanak bora na vratu i smanjiti vidljivost postojećih?
Hidratiziranje i zaštita od UV zračenja
Osim dobre hidratantne kreme i/ili seruma koji će pružiti optimalnu hidrataciju kože, obvezno svakodnevnu njegu dopunite visokim zaštitnim faktorom kako biste osigurali da se postojeće bore ne produbljuju. Nakon genetike, najčešći uzrok stvaranju bora na vratu i dekolteu je izlaganje suncu, tako da osim nanošenja krema s viskom spf-om, kožu tog područja prekrijte i odjećom ili šalom. U njegu uvrstite i proizvode s antioksidansima (vitamin C, resveratrol, Q10, vitamin E…) koji će nam pomoći u borbi protiv oštećenja slobodnim radikalima.
Tretmani s aktivnim sastojcima (retinol & AHA kiseline)
U večernju rutinu uvedite tretmane tj. serume s aktivnim sastojcima. Proizvodi s retinolom su odličan izbor, međutim oni mogu biti zbog osjetljivije kože vrata preagresivni ako su u previsokim koncentracijama. Krenite s upotrebom proizvoda s nižim koncentracijama retinola te ih postupno povećavajte. Upotrebljavajte ih u početku 1-2 puta tjedno, pa s vremenom učestalije. Isto tako, možete isprobati i nježnije proizvode, poput onih s glikolnom kiselinom koja eksfolijacijom kože može smanjiti vidljovost borica, a istovremeno može djelovati na pojačanu proizvodnju kolagena.
Kontrola pokreta vrata
Nakon što ste nanijeli odgovarajuću njegu, osvijestite i kontrolirajte kretanje koje uzrokuje bore. Protiv bora na vratu, izbjegavajte dugotrajno gledanje prema dolje te postavite zaslon telefona direktno ispred vašeg lica. Tijekom dana vodite računa da je zaslon u razini očiju te ako možete, uvijek podignite telefon više.
Također, spavanjem na leđima smanjuje se mogućnost stvaranja bora na licu, vratu i dekolteu.