Peptidi u proizvodima za njegu kože

Peptidi su spojevi koji nastaju povezivanjem najmanje dviju aminokiselina peptidnom vezom. Povezivanjem većeg broja aminokiselina nastaju oligopeptidi (2 – 20 aminokiselina), još većeg broja u različitim sljedovima polipeptidi, a ti polipeptidni lanci grade proteine.
Dakle s dermokozmetičkog aspekta vrlo važni i svima nam poznati proteini su kolagen i elastin. U mladosti postoji prirodna homeostaza – ravnoteža između procesa sinteze i razgradnje kolagena, što se očituje lijepim tenom, dok se starenjem taj proces narušava, odnosno ukupna se sinteza kolagena smanjuje (otprilike 1% godišnje), što rezultira pojavom bora i smanjenom čvrstoćom kože. Peptidi koji nastaju prirodnom razgradnjom kolagena „signaliziraju“ stanicama kože (fibroblastima) da započnu sa sintezom novog kolagena kako bi se održala prirodna ravnoteža.
Jedna od pretpostavki za primjenu peptida u kozmetičkim proizvodima temelji se upravo na toj činjenici. Molekula kolagena zbog svoje veličine ne može prodrijeti kroz površinski sloj kože, dok peptidi uz pomoć odgovarajućeg vektora („nosača“) u odgovarajućoj formulaciji mogu, pa se tako želi stimulirati sinteza novog kolagena i time spriječiti nastanak bora i gubitak tonusa. Osim ove funkcije biološkoga glasnika i poticanja sinteze, neki se peptidi u kozmetičkim proizvodima upotrebljavaju radi inhibiranja enzima koji razgrađuju kolagen.
Ubrzana razgradnja kolagena može osim genetskih čimbenika biti uvjetovana i vanjskim čimbenicima (npr. izloženost UV zrakama). Vjerojatno ste čitajući etikete seruma ili krema naišli na izraz „botox like“ – tu se opet radi o primjeni peptida čija je svrha inhibiranje sinteze i/ili receptora neuroprijenosnika kako bi se spriječila pretjerana kontrakcija mišića i nastanak mimičkih bora (djelovanje slično botoksu), ili izraz „copper peptide“- tripeptid s bakrom kojem se pripisuje anti-age, antioksidativno i protuupalno djelovanje. S obzirom na različite kombinacije i broj aminokiselina u sastavu, peptidi mogu imati različite funkcije te postaju gotovo neizostavan dio kozmetičkih linija proizvoda. Prema dostupnim podacima, njihova primjena svakako ima znanstveno uporište, premda s obzirom na broj i rezultate studija ne toliko čvrsto kao primjerice upotreba retinola.
Ako na svojoj koži želite isprobati učinkovitost peptida, preporuka je da se koristite leave on proizvodima – prvenstveno serumima s visokom koncentracijom te kremama i maskama. Peptidi u čistačima i sl. proizvodima koji se ispiru obično su u preniskim koncentracijama i jednostavno se prekratko zadržavaju na koži. Nakon seruma s peptidima uputno je zaštititi kožu proizvodima sa SPF-om kako biste iskoristili sav potencijal i spriječili štetno djelovanje UV zraka ili ih primjenjivati u sklopu noćne njege. (Vodite računa i o samom pakiranju proizvoda.)
Peptidi se mogu upotrebljavati zajedno s drugim, primjerice antioksidativnim, protuupalnim i hidratantnim sastojcima u serumu i čak pospješiti njihovo djelovanje. Ne preporučuje se istodobna upotreba s AHA kiselinama (nizak pH).
Proizvodi s peptidima su namijenjeni svim tipovima kože i obično, s izuzetkom peptida s bakrom, ne izazivaju neželjene reakcije poput alergijskih.