Layering ili slojevito nanošenje proizvoda

Layering ili slojevito nanošenje proizvoda u njezi kože preuzeto je iz korejske rutine njege. Tijekom vremena razvile su se različite varijante slojevitog nanošenja proizvoda, a osnovno pravilo koje treba poštovati jest redoslijed nanošenja proizvoda, započeti s najlaganijima (tonici, esencije) pa završiti najgušćim teksturama (kreme, ulja)
Među brojnim proizvodima za čišćenje, toniziranje, hidrataciju te kremama sa SPF – om, utvrđivanje koje bismo proizvode i kojim redoslijedom trebali nanositi može u početku biti poprilično komplicirano. U rutini od 10 koraka svaki korak postoji s razlogom, a kako bi se maksimizirali rezultati, važno je poštivanje pravila. Istodobno, našoj koži treba više nego ikad zaštita od štetnih učinaka suvremenog života, poput onečišćenja i plavog svjetla.
Layering rutinu prilagodite sebi i svojim životnim navikama pa će nekima savršeno odgovarati jednostavna rutina njege, a drugima složenija. Iz te osnovne rutine možete poslije graditi složeniju rutinu, dodavajući korake s ciljanim tretmanima vitaminom C, antioksidansima, sheet maskama, tonicima, kremama za njegu područja oko očiju, eksfolijatorima i esencijama.
Osnovna rutina podrazumijeva:
1. čišćenje
2. hidrataciju
3. zaštitu kože sa SPF-om
Oko ove baze gradite dalje rutinu dodavanjem proizvoda određenim redoslijedom kako biste izvukli maksimum iz proizvoda njege i postigli vidljive rezultate.
Primjer složenije rutine:
1. čišćenje uljem
2. čišćenje čistačem na bazi vode
3. eksfolijacija (2-3 puta tjedno uvečer)
4. toniziranje
5. esencija
6. serum (ciljani tretman)
7. sheet maska (1-2 puta tjedno)
8. hidratacijska krema
9. krema za njegu područja oko očiju
10. zaštita sa SPF-om (jutarnja rutina),
ulja (večernja rutina)
1. i 2. korak – dvostruko čišćenje
Prvi korak bilo koje rutine je čišćenje, tj. uklanjanje šminke, znoja, kreme za sunčanje te viška sebuma s kože lica. To ne samo da kožu održava zdravom, nego je nužan preduvjet za njegu koja slijedi. Započnite s uljnim sredstvom za čišćenje kako biste uklonili ostatke krema za zaštitu od sunca, šminku i višak sebuma, a završite sredstvom za čišćenje na bazi vode. Dvostruko čišćenje preporučujem kao dio obvezne svakodnevne večernje rutine, a u jutarnjoj ga možete preskočiti.
Kožu lica uvijek čistite ujutro i navečer opranim rukama te za brisanje upotrebljavajte čiste i ne pregrube ručnike. Ujutro je također važno oprati kožu zbog uklanjanja ostataka noćne njege.
3. i 4. korak – toniziranje i eksfolijacija
Toniziranje nakon čišćenja pomaže vašoj koži uravnotežiti razinu pH i vlagu. Tonici s kiselinama (AHA, BHA i PHA) nazivaju se eksfolijatori i koriste se 2-3 puta tjedno kako bi uklonili mrtve stanice kože i pripremili je za daljnju njegu jer tako očišćena koža bolje upija aktivne sastojke njege koja slijedi.
5. korak – esencija
Esencije su spoj seruma i tonika koje pružaju hidrataciju, a njihova lagana, gotovo tekuća tekstura pomaže ostatku proizvoda u vašoj rutini da se bolje upiju u kožu. Za razliku od tonika, esencija sadržava znatno veće količine aktivnih sastojaka koji prodiru mnogo dublje u kožu opskrbljujući je dodatnom količinom hijaluronske kiseline, polisaharida, antioksidansa i ostalim aktivnim sastojcima koje pojedine kozmetičke kuće dodaju u svoje esencije.
Nanose se jagodicama prstiju utapkavanjem u kožu lica.
6. korak – serumi, ciljani koncentrirani tretmani
Sad kad je koža očišćena i pripremljena, vrijeme je da djelujete na specifične potrebe svoje kože. Tu dolaze tretmani – serumi koji se mogu razlikovati ovisno o problemima kože na koje želite djelovati. Primjerice, serum s vitaminom C izvrstan je za posvjetljivanje tamnih mrlja, dok formule bogate antioksidansima mogu pomoći u sprečavanju nastanka borica. Serum je okosnica kvalitetne njege jer sadržava visoku koncentraciju aktivnih sastojka koji prodiru u dublje slojeve kože i tamo djeluju, pa na njemu nemojte štedjeti.
7. korak – sheet maska (1-2 puta tjedno)
Nakon seruma, 1-2 puta tjedno upotrebljavajte sheet (maramica) masku kako biste svojoj koži osigurali dodatne hranjive sastojke i hidrataciju. Na tržištu postoje brojne sheet maske pa odaberite one koje svojim sastojcima trebaju vašoj koži (hidratizirajuće, umirujuće, pročišćavajuće, za lifting…).
8. korak – hidratacijska njega
Zatim nanesite hidratantnu kremu za njegu i hidrataciju kože. To može biti losion, gel, krema, ulje ili noćna maska – što god, pazite na to je da je koristite danju i noću! Ne zaboravite na njegu vrata i dekoltea te osim na kožu lica, nanosite ih i na taj dio.
9. korak – krema za njegu područja oko očiju
Koža oko očiju tanja je i time osjetljivija te joj je potrebna hidratacija kako bi sprječili znakove starenja, tj. nastanak borica. Prvi znakovi starenja obično su vidljivi na koži područja oko očiju pa odaberite njegu koja sadržava aktivne sastojke koji preveniraju nastanak znakova starenja (hijaluronska kiselina, retinol, vitamin C, resveratrol, kofein…).
Ako imate tamne podočnjake birajte proizvode sa sastojcima za izbjeljivanje (vitamin C, retinol), protiv podbuhlosti kofein, a protiv borica vanjskog kuta oka (retinol, glicerin, hijaluornska kiselina…).
10. korak – zaštita od sunca
I posljednje, ali ne najmanje važno: krema za sunčanje. Uvjerljivo najvažniji korak, krema za sunčanje nužna je za sve tipove kože jer štiti kožu od oštećenja koja uzrokuju UV zrake i sprečava njezino prerano starenje. Osim na kožu lica, nanosite je na i kožu vrata i dekoltea te nadlanica.