Kiseline u njezi kože lica? Kako to bolno zvuči.

Postoji mnoštvo kiselina u kozmetičkim proizvodima, a većini ljudi već samo spominjanje kiseline koju bi trebalo nanijeti na kožu izaziva bojazan. Međutim, kiseline ne moraju nužno agresivno djelovati na kožu lica, nego ako su pravilno odabrane, mogu djelovati blagotvorno i vrlo brzo pokazati rezultate. Nabrojit ću kiseline koje najčešće možete pronaći u proizvodima, kako biste znali koju odabrati za anti-age njegu, koju za uklanjanje hiperpigmentacija ili ožiljaka, koju za ujednačavanje tena…
Odaberite kiselinu koja odgovara vašem tipu kože i rezultati neće izostati.
Askorbinska kiselina
Vjerojatno vam je poznatija pod nazivom vitamin c, a u kozmetičkim proizvodima dolazi u različitim oblicima. Ona je antioksidans, dakle usporava znakove starenja, djeluje na bore, izbjeljuje kožu, bori se protiv slobodnih radikala i smanjuje vidljivost hiperpigmentacija. Također je jedan od najučinkovitijih sastojaka za ujednačavanje tena te djeluje na proizvodnju kolagena.
Sunday Riley C.E.O. GLOW ulje, SVR maska u pjeni i APRIVE vitamin C serum
Glikolna kiselina
Glikolna je kiselina eksfolijant iz skupine AHA kiselina, a dobiva se iz šećerne trske. U usporedbi s ostalim AHA kiselinama, glikolna kiselina ima malu molekularnu masu, pa lakše prodire u kožu. Tako odstranjuje mrtve stanice kože te pomaže njezinoj obnovi. Svaki tip kože može imati koristi od redovitog korištenja glikolne kiseline. Laganom eksfolijacijom uklanja hiperpigmentacije, borice i sitne nepravilnosti i posvjetljuje kožu te joj daje sjaj.
Pixi Glow tonik s 5 % glikolne kiseline, Sunday Riley Good Genes tretman, Aprive Glow Up noćni serum, The Ordinary kemijski piling s 30% AHA, DermEden noćna krema
Mliječna kiselina
Također iz obitelji AHA kiselina te kao i ostale kiseline pomaže proces eksfolijacije. Velike je molekularne mase pa najbolje djeluje površinski, stoga je odličan izbor za izbjeljivanje i zaglađivanje kože, ali je nježnija od glikolne. Za razliku od drugih kiselina, ima i hidratantnu funkciju. Uklanja hiperpigmentacije i sitne bore.
REN Ready Steady Glow tonik s mliječnom kiselinom, REN maska, MADARA maska
Limunska kiselina
Prirodno je prisutna u raznim vrstama voća, posebice u agrumima (u limunovu soku 5-6 %), pa odatle i naziv. Odlična je za prve znakove starenja i nakon oštećenja kože od Sunčeva zračenja.
Mandelična kiselina
Također je iz skupine AHA kiselina i s obzirom na to da je velike molekularne mase, djeluje površinski i odgovara osobama s osjetljivom kožom. Mandelična kiselina najnježnija je za kožu, a poznata je i pod nazivom bademova jer se i dobiva iz badema. Ima i antibakterijsko djelovanje.
Drunk Elephant Sweet Pitti deo krema
Kojična kiselina
Nastaje pri fermentaciji rižina slada i najpopularnija je u Aziji za izbjeljivanje kože. Djeluje na smanjenje proizvodnje melanina koji je odgovoran za stvaranje tamnih mrlja.
PHA kiseline
Polihidroksilne kiseline namijenjene su osjetljivoj koži, jer nježno uklanjaju mrtve stanice kože i zbog toga ne izazivaju fotoosjetjjivost kože.
Glow Recipe noćna maska od avokada, Aprive Glow Up serum
Hijaluronska kiselina
Pripada grupi glikozaminoglikana. Može vezati veliku količinu vode, čak 1000 puta više od svoje težine. Nalazi se prirodno u koži, no s godinama njezina koncentracija opada pa je nadomještamo proizvodima koji je sadržavaju.
The Ordinary 2 % hijaluronski serum + B5, The Inkey list hijaluronski serum, lrp hijaluronski serum, Drunk Elephant B Hydra
Salicilna kiselina
Najčešća je korištena iz skupine BHA kiselina. Za razliku od AHA kiselina, radi puno jaču eksfolijaciju, čisti pore i obvezan je sastojak proizvoda koje koriste osobe koje se bore s aknama, zatvorenim porama, ožiljcima. Djeluje protuupalno i antibakterijski, regulira suvišan sjaj te je najbolji odabir za masnu i kožu sklonu aknama.
Paula’s Choice 2 % BHA tonik, The Ordinary kemijski piling 30% AHA i 2% BHA, DermEden noćna krema
Retinoična kiselina
Retinoična kiselina, odnosno njezini oblici primjenjuju se za liječenje akni, uklanjanje mrtvih stanica s površine kože te stimuliranje sinteze kolagena. U većim koncentracijama agresivna je za kožu i treba biti oprezan s njezinom primjenom.
Pravilno odabrane kiseline u kozmetičkim proizvodima mogu iznimno dobro djelovati na kožu bez ostavljanja neželjenih posljedica.
Koristite li kozmetičke proizvode s kiselinama?