Kako i čime protiv mrlja na koži?

Hiperpigmentacije su pojednostavljeno stručan naziv za mrlje na koži, dakle područja različitog oblika i veličine s povećanom količinom pigmenta melanina, a čiji nastanak može biti izazvan različitim uzrocima.
Hiperpigmentacije mogu biti posljedica hormonskih promjena (trudnoća, menopauza), nasljednih čimbenika (osobe tamnije puti su sklonije), uzimanja nekih lijekova, pojedinih bolesti (npr. Addisonova, Cushingova), prirodnog procesa starenja te upalnih procesa na koži (npr. akne), a pojačavaju se djelovanjem UV zraka.
Sudeći prema dostupnim statističkim podacima, 8 od 10 žena tijekom života susretne se s nekim od poremećaja pigmentacije te su nakon bora i opuštenih kontura lica upravo mrlje na koži ono što najviše „muči“ žene. Stoga ne čudi da na dermokozmetičkom tržištu gotovo nema razvikanijeg imena koje u svojem asortimanu nema liniju proizvoda namijenjenih hiperpigmentacijama. Proizvodi sadržavaju različite aktivne sastojke s ciljem sprečavanja štetnog djelovanja UV zraka (filtri) i slobodnih radikala, smanjenja sinteze pigmenta (inhibiraju enzim tirozinazu) i transfera pigmenta te eksfolijacije hiperpigmentiranih stanica kože.
Treba naglasiti da je prevencija u smislu ograničenog izlaganja i redovite, pravilne upotrebe zaštite od Sunčeva zračenja najbolji način za izbjegavanje ovog problema, no za one koje se s njim suočavaju važno je prihvatiti činjenicu da im predstoji dugotrajna i uporna borba. Ovo dugotrajna i uporna borba znači da odmah zaboravite na instant rješenja kojima će vam preko noći nestati neželjene mrljice i da se pripremite na ustrajnu primjenu dermokozmetičkih pripravaka i/ili dermatoloških tretmana poput lasera i pilinga.
Uspjehom se smatra smanjenje intenziteta postojećih hiperpigmentacija i sprečavanje nastanka novih nakon višemjesečne redovite i pravilne primjene proizvoda za tu namjenu. Proces se odvija postupno, pa se nemojte obeshrabriti ako suptilne promjene ne uočite promatrajući se svakodnevno u ogledalu. Ona metoda s fotografijama prije i poslije kojom se često koriste u reklamama ovdje zaista ima smisla kao pomoć, odnosno test učinkovitosti proizvoda koje upotrebljavate.
Postoji niz aktivnih sastojaka kojima se pripisuje učinkovitost u borbi protiv hiperpigmentacija, no svi oni koji se s tim bore dovoljno dugo prije ili kasnije naiđu na tzv. Kligmanovu formulu. Osmislio ju je dermatolog dr. Albert Kligman još 1975. i otad se često spominje kao standard i mjerilo učinkovitosti. U osnovi se sastoji od hidrokinona (u različitim koncentracijama ovisno o modifikaciji od 2% do 5%) koji inhibira tirozinazu, enzim koji sudjeluje u sintezi pigmenta; tretinoina (0.025% – 0.1%), retinoida koji poboljšava penetraciju hidrokinona, te kortikosteroida, koji u osnovi smanjuje moguće iritacije kože izazvane korištenjem prethodnih dvaju sastojaka. Kasnije studije pokazale su moguće kancerogeno djelovanje hidrokinona te pojavu ohronoze, koja paradoksalno za posljedicu ima pojavu tamnih mrlja, pa je u EU od 2000. zabranjen u kozmetičkim proizvodima. S obzirom na navedene činjenice i dostupnost hidrokinona isključivo uz liječnički recept, dermokozmetičko tržište kontinuirano lansira nove patentirane sastojke i kombinacije već etabliranih u borbi protiv hiperpigmentacija.
Azelaična kiselina, kojična kiselina, mekvinol, arbutin, vitamin C, niacinamid, ekstrakt sladića… neki su od spojeva na koje ćete naići u potrazi za učinkovitim rješenjem. Proizvodi koji sadržavaju heksil-rezorcinol ili butil-rezorcinol kao aktivni sastojak za inhibiranje sinteze pigmenta u posljednje vrijeme dominiraju tržištem, uključujući i hrvatsko.
Bok, prvo da pohvalim, odlični su ti tekstovi. Šta se tiče hiperpigmentacije imam dosta tamnije područje iznad oka tj. kapak, onaj dio iznad gornjih trepavica. To me ne smeta ali ono što me smeta da se taj tamni dio kože spušta pored oka prema dole pa izgleda kao nekakva crta od vanjskog ruba oka prema dole 6-7 mm i daje dojam jako umornog izgleda jer mi oči ionako imaju spušteni oblik. Ne šminkam se pa ne prekrivam to korektorom i tražim nešto s čim bi to mogla ublažiti i da se može mazati tako blizu oka a da ne nadražuju… Read more »